Vanliga” ir ” verb

på spanska finns det tre kategorier av verb. Kategorin bestäms av de två sista bokstäverna i det infinitiva:

-ar verb (som hablar)
-er verb (som comer)
-ir verb (som vivir)

den infinitiva är verbens basform, som att tala, att äta, att leva etc. På spanska slutar alla infinitives i-ar, – er, or-ir.,

-ar verb
hablar (att tala)

-er verb
comer (att äta)

-ir verb
vivir (att leva)

för att konjugera ett verb innebär att manipulera det infinitiva så att det överensstämmer med de olika möjliga ämnena. Här är den nuvarande spända konjugationen av det infinitiva ”att tala”:

att tala

Jag talar
du talar
han talar
hon talar
vi talar
du-alla talar
de talar

nuvarande spänd på spanska kan betyda tre saker., Den spanska frasen” yo hablo”kan betyda:

yo hablo
Jag talar

yo hablo
Jag talar

yo hablo
Jag talar

många spanska verb är helt vanliga, vilket innebär att de följer ett specifikt mönster av konjugation. I den här lektionen lär du dig att konjugera vanliga-ar,- er och-ir-verb (i nuvarande tid). Innan du kan göra det måste du memorera följande ämne pronomen.

för en översyn av ämnet pronomen, klicka här.,

Spanska infinitives är indelade i två delar: slutet och stammen. Slutet är de två sista bokstäverna. Kom ihåg, alla infinitiva slutar i-ar, – er, or-ir. Stammen är allt som finns kvar när du har tagit bort slutet.

habl + ar = hablar
com + er = comer
viv + ir = vivir

i den här lektionen använder vi modellverbet: vivir. På spanska konjugerar du verb genom att ändra slutet. Om ämnet är i (yo), konjugera genom att släppa slutet och add-o.,

yo vivo (vivir – ir + o = Vivo)
jag lever, jag lever, jag lever

om ämnet är du – informellt (tú), konjugera genom att släppa slutet och lägga till-es (för-ir verb).

tú Vives (vivir – ir + es = vives)
Du lever, du lever, du lever

om ämnet är han (él), hon (ella) eller du – formell (usted), konjugera genom att släppa slutet och lägga till-e (-ir verb).,

él/ella/usted vive (vivir – ir + e = vive)
han lever, hon lever, du (formell) lever

om ämnet är vi (nosotros / nosotras), konjugerar genom att släppa slutet och lägga till-imos för-ir-verb.

nosotros vivimos (vivir – ir + imos = vivimos)
vi lever, vi lever, vi lever

om ämnet är du-all – informell (vosotros / vosotras), konjugera genom att släppa slutet och lägga till ís (-ir verb).,

vosotros vivís (vivir – ir + ís = vivís)
du-alla lever, du-alla lever, du-alla lever

om ämnet är de (ellos/ellas) eller du-all – formell (ustedes), konjugat genom att släppa slutet och lägga till-en (-ir verb ).,

ellos/ellas/ustedes viven (vivir – ir + en = viven)
de lever, de lever, du-alla (formella) lever

som du kan se, för att konjugera vanliga ir-verb, släpp helt enkelt slutet (-ir) och Lägg till något av följande:

o
es
e
imos
ís
en

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *